Shaarli - en to da_DK translation catalogue (372 entries)

en: History file isn't readable or writable
da_DK: Historikfilen er ikke skriv- eller læsbar

en: Could not parse history file
da_DK: Historikfilen kunne ikke fortolkes

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: German
da_DK: Tysk

en: English
da_DK: Engelsk

en: French
da_DK: Fransk

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: Russian
da_DK: Russisk

en: Chinese (Simplified)
da_DK: Kinesisk (forenklet)

en: Danish
da_DK: Dansk

en: php-gd extension must be loaded to use thumbnails. Thumbnails are now disabled. Please reload the page.
da_DK: php-gd udvidelse skal indlæses for at bruge miniaturer. Miniaturer er nu deaktiveret. Indlæs siden igen.

en: Setting not set
da_DK: Indstilling ikke sat

en: Unlimited
da_DK: Ubegrænset

en: kiB
da_DK: kB

en: MiB
da_DK: MB

en: GiB
da_DK: GB

en: You're not authorized to alter the datastore
da_DK: Du har ikke rettigheder til at ændre datalageret

en: This bookmarks already exists
da_DK: Dette bogmærke findes allerede

en: (private bookmark with thumbnail demo)
da_DK: (privat bogmærke med demo af miniature)

en: Shaarli will automatically pick up the thumbnail for links to a variety of websites.
    
    Explore your new Shaarli instance by trying out controls and menus.
    Visit the project on [Github](https://github.com/shaarli/Shaarli) or [the documentation](https://shaarli.readthedocs.io/en/master/) to learn more about Shaarli.
    
    Now you can edit or delete the default shaares.
da_DK: Shaarli henter automatisk et miniaturebillede til links til en række hjemmesider.
    
    Udforsk din nye Shaarli ved at afprøve kontroller og menuer.
    Besøg projektet på [Github] (https://github.com/shaarli/Shaarli) eller [dokumentationen] (https://shaarli.readthedocs.io/en/master/) for at lære mere om Shaarli.
    
    Nu kan du redigere eller slette standard shaares.

en: Note: Shaare descriptions
da_DK: Note: Shaare beskrivelse

en: Adding a shaare without entering a URL creates a text-only "note" post such as this one.
    This note is private, so you are the only one able to see it while logged in.
    
    You can use this to keep notes, post articles, code snippets, and much more.
    
    The Markdown formatting setting allows you to format your notes and bookmark description:
    
    ### Title headings
    
    #### Multiple headings levels
      * bullet lists
      * _italic_ text
      * **bold** text
      * ~~strike through~~ text
      * `code` blocks
      * images
      * [links](https://en.wikipedia.org/wiki/Markdown)
    
    Markdown also supports tables:
    
    | Name    | Type      | Color  | Qty   |
    | ------- | --------- | ------ | ----- |
    | Orange  | Fruit     | Orange | 126   |
    | Apple   | Fruit     | Any    | 62    |
    | Lemon   | Fruit     | Yellow | 30    |
    | Carrot  | Vegetable | Red    | 14    |
da_DK: Hvis du tilføjer en shaare uden at indtaste en URL, oprettes et "note"-indlæg med kun tekst som dette.
    Denne note er privat, så du er den eneste, der kan se den, mens du er logget ind.
    
    Du kan bruge den til at gemme noter, skrive artikler, kodestykker og meget mere.
    
    Markdown-formateringsindstillingen giver dig mulighed for at formatere dine noter og bogmærkebeskrivelser:
    
    ### Titeloverskrifter
    
    #### Flere overskriftsniveauer
      * punktlister
      * _kursiv_ tekst
      * **fed** tekst
      * ~~streg igennem~~ tekst
      * `kode` blokke
      * billeder
      * [links](https://en.wikipedia.org/wiki/Markdown)
    
    Markdown understøtter også tabeller:
    
    | Navn   | Type     | Farve  | Antal  |
    | ------- | --------- | ------ | ----- |
    | Orange | Frugt | Orange | 126 |
    | Æble | Frugt | Enhver | 62 |
    | Citron | Frugt | Gul | 30 |
    | Gulerod | Grøntsag | Rød | 14 |

en: The personal, minimalist, super fast, database-free, bookmarking service
da_DK: Den personlige, minimalistiske, super-hurtige, databasefri, bogmærke tjeneste

en: Welcome to Shaarli!
    
    Shaarli allows you to bookmark your favorite pages, and share them with others or store them privately.
    You can add a description to your bookmarks, such as this one, and tag them.
    
    Create a new shaare by clicking the `+Shaare` button, or using any of the recommended tools (browser extension, mobile app, bookmarklet, REST API, etc.).
    
    You can easily retrieve your links, even with thousands of them, using the internal search engine, or search through tags (e.g. this Shaare is tagged with `shaarli` and `help`).
    Hashtags such as #shaarli #help are also supported.
    You can also filter the available [RSS feed](/feed/atom) and picture wall by tag or plaintext search.
    
    We hope that you will enjoy using Shaarli, maintained with ❤️ by the community!
    Feel free to open [an issue](https://github.com/shaarli/Shaarli/issues) if you have a suggestion or encounter an issue.
da_DK: Velkommen til Shaarli!
    
    Shaarli giver dig mulighed for at bogmærke dine yndlingssider og dele dem med andre eller gemme dem privat.
    Du kan tilføje en beskrivelse til dine bogmærker, som f.eks. denne, og tagge dem.
    
    Opret en ny shaare ved at klikke på knappen `+Shaare` eller ved hjælp af et af de anbefalede værktøjer (browserudvidelse, mobilapp, bookmarklet, REST API osv.).
    
    Du kan nemt finde dine links, selv med tusindvis af dem, ved at bruge den interne søgemaskine eller søge gennem tags (f.eks. er denne Shaare tagget med `shaarli` og `help`).
    Hashtags som #shaarli #help understøttes også.
    Du kan også filtrere det tilgængelige [RSS-feed] (/feed/atom) og billedvæggen efter tag eller almindelig tekstsøgning.
    
    Vi håber, at du vil nyde at bruge Shaarli, som vedligeholdes med ❤️ af fællesskabet!
    Du er velkommen til at åbne [et problem](https://github.com/shaarli/Shaarli/issues), hvis du har et forslag eller støder på et problem.

en: The link you are trying to reach does not exist or has been deleted.
da_DK: Det link, du forsøger at få adgang til, findes ikke eller er blevet slettet.

en: Shaarli could not create the config file. Please make sure Shaarli has the right to write in the folder is it installed in.
da_DK: Shaarli kunne ikke oprette konfigurationsfilen. Sørg for, at Shaarli har skriveret til mappen, der er installeret i.

en: Invalid setting key parameter. String expected, got:
da_DK: Ugyldig indstillingsnøgleparameter. Streng forventet, fik:

en: Configuration value is required for %s
da_DK: Konfigurationsværdi er påkrævet for %s

en: An error occurred while trying to save plugins loading order.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøg på at gemme plugins-indlæsningsrækkefølge.

en: You are not authorized to alter config.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at ændre konfigurationen.

en: Error accessing
da_DK: Der opstod en fejl under adgang

en: Direct link
da_DK: Direkte link

en: Configure
da_DK: Konfigurer

en: You have enabled or changed thumbnails mode.
da_DK: Du har aktiveret eller ændret miniaturetilstand.

en: Please synchronize them.
da_DK: Vær venlig at synkronisere dem.

en: Error while writing config file after configuration update.
da_DK: Fejl under skrivning af konfigurationsfil efter konfigurationsopdatering.

en: Configuration was saved.
da_DK: Konfigurationen blev gemt.

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Please select an export mode.
da_DK: Vælg venligst en eksporttilstand.

en: Import
da_DK: Importer

en: No import file provided.
da_DK: Ingen importfil angivet.

en: The file you are trying to upload is probably bigger than what this webserver can accept (%s). Please upload in smaller chunks.
da_DK: Filen du forsøger at overføre er sandsynligvis større end hvad denne webserver kan acceptere (%s). Prøv at overfør i mindre stykker.

en: whitespace
da_DK: mellemrum

en: Manage tags
da_DK: Administrer mærker

en: Invalid tags provided.
da_DK: Ugyldigt link-id.

en: The tag was removed from %d bookmark. | The tag was removed from %d bookmarks.
da_DK[0]: Mærkat blev fjernet fra bogmærket %d.
da_DK[1]: Mærkatet blev fjernet fra %d bogmærker.

en: The tag was renamed in %d bookmark. | The tag was renamed in %d bookmarks.
da_DK[0]: Mærket blev omdøbt i %d borgmærke.
da_DK[1]: Mærkater blev omdøbt i %d bogmærker.

en: Tags separator must be a single character.
da_DK: Mærkat separator skal være et enkelt tegn.

en: These characters are reserved and can't be used as tags separator:
da_DK: Disse tegn er reserverede og kan ikke bruges som mærkat-separator:

en: Change password
da_DK: Skift adgangskode

en: You must provide the current and new password to change it.
da_DK: Du skal angive den nuværende og den nye adgangskode for at ændre den.

en: The old password is not correct.
da_DK: Den gamle adgangskode er ikke korrekt.

en: Your password has been changed
da_DK: Din adgangskode er blevet ændret

en: Plugin Administration
da_DK: Administration af plugin

en: Setting successfully saved.
da_DK: Indstilling gemt med succes.

en: Error while saving plugin configuration:
da_DK: Fejl under lagring af plugin-konfiguration:

en: Check disabled
da_DK: Tjek deaktiveret

en: Server administration
da_DK: Serveradministration

en: Thumbnails cache has been cleared.
da_DK: Thumbnails-cachen er blevet tømt.

en: Shaarli's cache folder has been cleared!
da_DK: Shaarlis cache-mappe er blevet tømt!

en: Shaare a new link
da_DK: Tilføj et nyt link

en: Invalid bookmark ID provided.
da_DK: Ugyldigt bogmærke-ID angivet.

en: Bookmark with identifier %s could not be found.
da_DK: Bogmærke med identifikator %s kunne ikke findes.

en: Invalid visibility provided.
da_DK: Ugyldig synlighed angivet.

en: Invalid action provided.
da_DK: Ugyldig handling angivet.

en: Invalid tag name provided.
da_DK: Ugyldigt mærkat-navn angivet.

en: Edit
da_DK: Ret

en: Shaare
da_DK: Shaare / del

en: Note:
da_DK: Notat:

en: Thumbnails update
da_DK: Opdatering af miniaturer

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Search:
da_DK: Søg:

en: day
da_DK: dag

en: Daily
da_DK: Daglig

en: week
da_DK: uge

en: Weekly
da_DK: Ugentlig

en: month
da_DK: måned

en: Monthly
da_DK: Månedlig

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: Please report it on Github.
da_DK: Rapporter det venligst på Github.

en: An unexpected error occurred.
da_DK: Der opstod en uventet fejl.

en: Requested page could not be found.
da_DK: Den ønskede side kunne ikke findes.

en: Install Shaarli
da_DK: Installer Shaarli

en: <pre>Sessions do not seem to work correctly on your server.<br>Make sure the variable "session.save_path" is set correctly in your PHP config, and that you have write access to it.<br>It currently points to %s.<br>On some browsers, accessing your server via a hostname like 'localhost' or any custom hostname without a dot causes cookie storage to fail. We recommend accessing your server via it's IP address or Fully Qualified Domain Name.<br>
da_DK: <pre> Sessioner synes ikke at fungere korrekt på din server.<br> Sørg for, at variablen "session.save_path" er indstillet korrekt i din PHP-konfiguration, og at du har skriveadgang til den.<br>Den peger for tiden på %s.<br>På nogle browsere vil adgang til din server via et værtsnavn som "localhost" eller et eget værtsnavn, der ikke bruger en prik, få en cookieopbevaring til at mislykkes. Vi anbefaler at tilgå din server via dens IP-adresse eller fuldt kvalificeret domænenavn.<br>

en: Shared Bookmarks
da_DK: Delte bogmærker

en: Shaarli is now configured. Please login and start shaaring your bookmarks!
da_DK: Shaarli er nu konfigureret. Log ind og begynd at shaare dine bogmærker!

en: Insufficient permissions:
da_DK: Utilstrækkelige rettigheder:

en: Login
da_DK: Log ind

en: Wrong login/password.
da_DK: Forkert brugernavn/adgangskode.

en: Picture wall
da_DK: Billed galleri

en: Tag
da_DK: Mærkat

en: Shaarli has already been installed. Login to edit the configuration.
da_DK: Shaarli er allerede blevet installeret. Log ind for at redigere konfigurationen.

en: You have been banned after too many failed login attempts. Try again later.
da_DK: Du er blevet udelukket efter for mange mislykkede login forsøg. Prøv igen senere.

en: You are not supposed to change a password on an Open Shaarli.
da_DK: Det er ikke meningen at man ændrer kodeord på en Open Shaarli.

en: Picture wall unavailable (thumbnails are disabled).
da_DK: Billedvæggen er ikke tilgængelig (miniaturebilleder er deaktiveret).

en: Wrong token.
da_DK: Forkert token.

en: Your PHP version is obsolete! Shaarli requires at least PHP %s, and thus cannot run. Your PHP version has known security vulnerabilities and should be updated as soon as possible.
da_DK: Din PHP-version er forældet! Shaarli kræver mindst PHP %s, og kan derfor ikke køre. Din PHP-version har kendte sikkerhedsproblemer og skal opdateres hurtigst muligt.

en: directory is not readable
da_DK: mappen kan ikke læses

en: directory is not writable
da_DK: der kan ikke skrives til mappen

en: file is not readable
da_DK: filen kan ikke læses

en: file is not writable
da_DK: der kan ikke skrives til filen

en: Lock can not be acquired on the datastore. You might encounter concurrent access issues.
da_DK: Lås kan ikke erhverves på datalageret. Du kan støde på problemer med samtidig adgang.

en: Configuration parsing
da_DK: Konfigurations analyse

en: Slim Framework (routing, etc.)
da_DK: Slim Framework (routing osv.)

en: Multibyte (Unicode) string support
da_DK: Understøttelse af multibyte-strenge (Unicode)

en: Required to use thumbnails
da_DK: Påkrævet for at bruge miniaturebilleder

en: Localized text sorting (e.g. e->è->f)
da_DK: Lokaliseret tekstsortering (f.eks. e->è->f)

en: Better retrieval of bookmark metadata and thumbnail
da_DK: Bedre hentning af bogmærke-metadata og miniaturebilleder

en: Use the translation system in gettext mode
da_DK: Brug oversættelsessystemet i gettext-tilstand

en: Login using LDAP server
da_DK: Brug LDAP server til login

en: Week
da_DK: Uge

en: Today
da_DK: I dag

en: Yesterday
da_DK: I går

en: Provided path is not a directory.
da_DK: Den angivne sti er ikke en mappe.

en: Trying to delete a folder outside of Shaarli path.
da_DK: Forsøger at slette en mappe uden for Shaarli-stien.

en: You are not authorized to add a link.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje et link.

en: Internal Error: A link should always have an id and URL.
da_DK: Intern fejl: Et link skal altid have et id og en URL-adresse.

en: You must specify an integer as a key.
da_DK: Du skal angive et helt tal som nøgle.

en: Array offset and link ID must be equal.
da_DK: Tabel nøgle og link ID skal være ens.

en: Welcome to Shaarli! This is your first public bookmark. To edit or delete me, you must first login.
    
    To learn how to use Shaarli, consult the link "Documentation" at the bottom of this page.
    
    You use the community supported version of the original Shaarli project, by Sebastien Sauvage.
da_DK: Velkommen til Shaarli! Dette er dit første offentlige bogmærke. For at redigere eller slette mig, skal du først logge ind.
    
    For at lære at bruge Shaarli, følg linket "Dokumentation" nederst på denne side.
    
    Du bruger den fællesskabs-understøttede version af det originale Shaarli-projekt, af Sebastien Sauvage.

en: My secret stuff... - Pastebin.com
da_DK: Mine skjulte ting ... - Pastebin.com

en: Shhhh! I'm a private link only YOU can see. You can delete me too.
da_DK: Shhhh! Jeg er et privat link, som kun DU kan se. Du kan også slette mig.

en: Couldn't retrieve updater class methods.
da_DK: Updater-klasse metoder kunne ikke hentes.

en: Invalid export selection:
da_DK: Ugyldig eksportvalg:

en: File %s (%d bytes)
da_DK: Fil %s (%d bytes)

en: has an unknown file format. Nothing was imported.
da_DK: har et ukendt filformat. Intet blev importeret.

en: was successfully processed in %d seconds: %d bookmarks imported, %d bookmarks overwritten, %d bookmarks skipped.
da_DK: blev behandlet korrekt i løbet af %d sekunder : %d bogmærker importeret, %d bogmærker overskrevet, %d bogmærker sprunget over.

en:  [plugin incompatibility]:
da_DK:  [plugin-inkompatibilitet]:

en: Plugin "%s" files not found.
da_DK: Plugin "%s" filer blev ikke fundet.

en: Cannot purge %s: no directory
da_DK: Kan ikke fjerne %s: mangler mappe

en: An error occurred while running the update
da_DK: Der opstod en fejl under opdateringen

en: Search Results
da_DK: Søgeresultater

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
da_DK: Din søgning gav ingen resultater. Sørg for, at alle ord er stavet korrekt, og at du har valgt nok kategorier.

en: Searching
da_DK: Søger

en: Preparing search...
da_DK: Forbereder søgning...

en: , in
da_DK: , i

en: Hide Search Matches
da_DK: Skjul søgeresultater

en: error
da_DK: fejl

en: Shared bookmarks on
da_DK: Delte bogmærker på

en: Add link
da_DK: Tilføj link

en: Adds the addlink input on the linklist page.
da_DK: Tilføjer addlink-tilføjelsen på bogmærke-siden.

en: View on archive.org
da_DK: Se på archive.org

en: For each link, add an Archive.org icon.
da_DK: Tilføj et Archive.org-ikon til hvert link.

en: Default colors plugin error: This plugin is active and no custom color is configured.
da_DK: Standard farver plugin fejl: Dette plugin er aktivt, og ingen brugerdefineret farve er konfigureret.

en: Override default theme colors. Use any CSS valid color.
da_DK: Tilsidesæt standardtemafarver. Brug en gyldig CSS-farve.

en: Main color (navbar green)
da_DK: Hovedfarve (navbar grøn)

en: Background color (light grey)
da_DK: Baggrundsfarve (lysegrå)

en: Dark main color (e.g. visited links)
da_DK: Mørk hovedfarve (f.eks besøgte links)

en: A demo plugin covering all use cases for template designers and plugin developers.
da_DK: Et demo-plugin der dækker alle bruger muligheder til skabelondesignere og plugin-udviklere.

en: This is a parameter dedicated to the demo plugin. It'll be suffixed.
da_DK: Dette er en parameter dedikeret til demo plugin. Det vil blive suffikset.

en: Other demo parameter
da_DK: Anden demoparameter

en: Isso plugin error: Please define the "ISSO_SERVER" setting in the plugin administration page.
da_DK: Isso-pluginfejl: Angiv venligst "ISSO_SERVER" indstillingen på siden for plugin-administration.

en: Let visitor comment your shaares on permalinks with Isso.
da_DK: Lad besøgende kommentere dine shaares med permalinks på Isso.

en: Isso server URL (without 'http://')
da_DK: Isso-serverURL (uden 'http://')

en: Easily insert markdown syntax into the Description field when editing a link.
da_DK: Indsæt nemt markdown-syntaks i feltet Beskrivelse, når du redigerer et link.

en: Localization of the editor. Default: en
da_DK: Lokalisering af editoren. Standard: en

en: Piwik plugin error: Please define PIWIK_URL and PIWIK_SITEID in the plugin administration page.
da_DK: Piwik plugin fejl: Definer PIWIK_URL og PIWIK_SITEID i plugin administration side.

en: A plugin that adds Piwik tracking code to Shaarli pages.
da_DK: Et plugin, der tilføjer Piwik tracking kode til Shaarli sider.

en: Video player
da_DK: Videoafspiller

en: Play Videos
da_DK: Afspil videoer

en: Add a button in the toolbar allowing to watch all videos.
da_DK: Tilføj en knap til værktøjslinjen, der giver mulighed for at se alle videoer.

en: Could not publish to PubSubHubbub: %s
da_DK: Kunne ikke udgive til PubSubHubbub: %s

en: Could not post to %s
da_DK: Kunne ikke sende til %s

en: Bad response from the hub %s
da_DK: Dårligt svar fra hub %s

en: Enable PubSubHubbub feed publishing.
da_DK: Aktivér PubSubHubbub feed udgivelse.

en: For each link, add a QRCode icon.
da_DK: Tilføj et QRCode-ikon, til hvert link.

en: Mark as Read
da_DK: Markér som Læst

en: Read it later
da_DK: Læs det senere

en: Filter ReadItLater bookmarks
da_DK: Filtrer ReadItLater-bogmærker

en: Wallabag plugin error: Please define the "WALLABAG_URL" setting in the plugin administration page.
da_DK: Wallabag-pluginfejl: Angiv venligst "WALLABAG_URL" indstillingen på siden for plugin-administration.

en: Save to wallabag
da_DK: Gem til wallabag

en: For each link, add a Wallabag icon to save it in your instance.
da_DK: For hvert link skal du tilføje et Wallabag-ikon for at gemme det i din instans.

en: Wallabag API URL
da_DK: Url-adresse til Wallabag API

en: Wallabag API version (1 or 2)
da_DK: Wallabag API version (1 eller 2)

en: Sorry, nothing to see here.
da_DK: Undskyld, intet at se her.

en: URL or leave empty to post a note
da_DK: URL eller efterlad tom for at oprette en note

en: BULK CREATION
da_DK: MASSEOPRETTELSE

en: Metadata asynchronous retrieval is disabled.
da_DK: Asynkron hentning af metadata er deaktiveret.

en: We recommend that you enable the setting <em>general > enable_async_metadata</em> in your configuration file to use bulk link creation.
da_DK: Vi anbefaler, at du aktiverer indstillingen <em>general &gt; enable_async_metadata</em> i din konfigurationsfil for at bruge masseoprettelse af link.

en: Shaare multiple new links
da_DK: Shaare flere nye links

en: Add one URL per line to create multiple bookmarks.
da_DK: Tilføj en URL pr. linje for at oprette flere bogmærker.

en: Tags
da_DK: Mærkater

en: Private
da_DK: Personligt link

en: Add links
da_DK: Tilføj links

en: Current password
da_DK: Nuværende adgangskode

en: New password
da_DK: Ny adgangskode

en: Change
da_DK: Skift

en: Tag
da_DK: Mærkat

en: New name
da_DK: Nyt navn

en: Case sensitive
da_DK: Forskel på store og små bogstaver

en: Rename tag
da_DK: Omdøb mærkater

en: Delete tag
da_DK: Slet mærkat

en: You can also edit tags in the
da_DK: Du kan også redigere mærkater i

en: tag list
da_DK: mærkat liste

en: Change tags separator
da_DK: Skift mærkat-separator

en: Your current tag separator is
da_DK: Din nuværende mærkat-separator er

en: New separator
da_DK: Ny separator

en: Save
da_DK: Gem

en: Note that hashtags won't fully work with a non-whitespace separator.
da_DK: Bemærk, at hashtags ikke fungerer fuldt ud med anden separator end mellemrum.

en: title
da_DK: titel

en: Home link
da_DK: Link til forside

en: Default value
da_DK: Standard værdi

en: Themes
da_DK: Temaer

en: Description formatter
da_DK: Formatering af beskrivelse

en: Languages
da_DK: Sprog

en: Timezone
da_DK: Tidszone

en: Continent
da_DK: Kontinent

en: City
da_DK: By

en: Disable session cookie hijacking protection
da_DK: Deaktiver session cookie hijacking beskyttelse

en: Check this if you get disconnected or if your IP address changes often
da_DK: Tjek dette hvis du mister forbindelsen, eller hvis din IP-adresse ændres ofte

en: Private links by default
da_DK: Private links som standard

en: All new links are private by default
da_DK: Alle nye links er som standard private

en: RSS direct links
da_DK: Direkte RSS-links

en: Check this to use direct URL instead of permalink in feeds
da_DK: Markér dette for at benytte den direkte webadresse frem for permalink i feeds

en: Hide public links
da_DK: Skjule offentlige links

en: Do not show any links if the user is not logged in
da_DK: Vis ikke nogen links, hvis bruger ikke er logget på

en: Check for updates
da_DK: Tjek for opdateringer

en: Notify me when a new release is ready
da_DK: Underret mig, når en ny version er klar

en: Automatically retrieve description for new bookmarks
da_DK: Hent automatisk beskrivelse af nye bogmærker

en: Shaarli will try to retrieve the description from meta HTML headers
da_DK: Shaarli vil forsøge at hente beskrivelsen fra meta HTML overskrifter

en: Enable REST API
da_DK: Aktiver REST API

en: Allow third party software to use Shaarli such as mobile application
da_DK: Tillad tredjeparts software at bruge Shaarli, såsom mobilapplikationer

en: REST API secret
da_DK: REST API kodenøgle

en: Enable thumbnails
da_DK: Aktiver miniaturer

en: You need to enable the extension <code>php-gd</code> to use thumbnails.
da_DK: Du skal aktivere udvidelsen <code>php-gd</code> for at bruge miniaturebilleder.

en: Synchronize thumbnails
da_DK: Synkronisere miniaturer

en: All
da_DK: Alle

en: Only common media hosts
da_DK: Kun almindelige medieværter

en: None
da_DK: Ingen

en: 1 RSS entry per :type |
da_DK[0]: 1 RSS-opslag pr. :type
da_DK[1]: 1 RSS-opslag pr. :type

en: Previous :type |
da_DK[0]: Forrige :type
da_DK[1]: Forrige dag

en: All links of one :type in a single page. |
da_DK[0]: Alle links fra en :type på en enkelt side.
da_DK[1]: Alle links fra en dag på en enkelt side.

en: Next :type |
da_DK[0]: Næste :type
da_DK[1]: Næste dag

en: Edit Shaare
da_DK: Rediger Shaare

en: New Shaare
da_DK: Ny Shaare

en: Created:
da_DK: Oprettet:

en: Title
da_DK: Titel

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Description will be rendered with
da_DK: Beskrivelsen gengives med

en: Markdown syntax documentation
da_DK: Dokumentation af Markdown-syntaks

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Apply Changes
da_DK: Anvend ændringer

en: Delete
da_DK: Slet

en: Export Database
da_DK: Eksporter database

en: Selection
da_DK: Valg

en: Public
da_DK: Offentlig

en: Prepend note permalinks with this Shaarli instance's URL
da_DK: Sæt denne Shaarli's URL foran note permalinks

en: Useful to import bookmarks in a web browser
da_DK: Nyttigt for at importere bogmærker til en webbrowser

en: Import Database
da_DK: Importer database

en: Maximum size allowed:
da_DK: Højst tilladte størrelse:

en: Visibility
da_DK: Synlighed

en: Use values from the imported file, default to public
da_DK: Brug værdier fra den importerede fil, standard er offentlig

en: Import all bookmarks as private
da_DK: Importer alle bogmærker som private

en: Import all bookmarks as public
da_DK: Importere alle bogmærker som offentlige

en: Overwrite existing bookmarks
da_DK: Overskriv eksisterende bogmærker

en: Duplicates based on URL
da_DK: Dubletter baseret på URL-adresse

en: Add default tags
da_DK: Tilføj standard mærkater

en: shaare | shaares
da_DK[0]: delt
da_DK[1]: delte

en: private link | private links
da_DK[0]: personligt link
da_DK[1]: personlige Links

en: Search text
da_DK: Søg i tekst

en: Filter by tag
da_DK: Filtrér på mærkat

en: Search
da_DK: Søg

en: Nothing found.
da_DK: Fandt intet.

en: %s result | %s results
da_DK[0]: %s resultat
da_DK[1]: %s resultater

en: tagged
da_DK: mærket med

en: Remove tag
da_DK: Fjern mærkat

en: with status
da_DK: med status

en: without any tag
da_DK: uden noget mærke

en: Fold
da_DK: Fold sammen

en: Edited:
da_DK: Redigeret:

en: Add tag
da_DK: Tilføj mærkat

en: Toggle sticky
da_DK: Slå fastgjort til/fra

en: Sticky
da_DK: Fastgjort

en: Share a private link
da_DK: Shaare et privat link

en: Filters
da_DK: Filtre

en: Only display private links
da_DK: Vis kun personlige links

en: Only display public links
da_DK: Vis kun offentlige links

en: Filter untagged links
da_DK: Filtrer ikke-mærkede links

en: Select all
da_DK: Vælg alle

en: Fold all
da_DK: Sammenfold alle

en: Links per page
da_DK: Links pr. side

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Remember me
da_DK: Husk mig

en: by the Shaarli community
da_DK: af Shaarli fællesskabet

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Expand
da_DK: Udvid

en: Expand all
da_DK: Udvid alle

en: Are you sure you want to delete this link?
da_DK: Er du sikker på du vil slette dette link?

en: Are you sure you want to delete this tag?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette mærkat?

en: Tag cloud
da_DK: Mærkat væg

en: RSS Feed
da_DK: RSS-feed

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Set public
da_DK: Sæt offentligt

en: Set private
da_DK: Indstil privat

en: Add tags
da_DK: Tilføj mærkater

en: Delete tags
da_DK: Slet mærkater

en: Tag to add
da_DK: Mærkat som tilføjes

en: Tag to delete
da_DK: Mærkat som slettes

en: is available
da_DK: er tilgængelig

en: Error
da_DK: Fejl

en: There is no cached thumbnail.
da_DK: Der er ingen cachelagret thumbnail.

en: Try to synchronize them.
da_DK: Prøv at synkronisere dem.

en: Picture Wall
da_DK: Billed galleri

en: pics
da_DK: billeder

en: You have to enable JavaScript to change plugin loading order.
da_DK: Du skal aktivere JavaScript for at ændre indlæsningsrækkefølgen for plugins.

en: Plugin administration
da_DK: Administration af plugin

en: Enabled Plugins
da_DK: Aktiverede plugins

en: No plugin enabled.
da_DK: Ingen aktiverede plugin.

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Name
da_DK: Navn

en: Order
da_DK: Rækkefølge

en: Disabled Plugins
da_DK: Deaktiverede plugins

en: No plugin disabled.
da_DK: Ingen deaktiverede plugins.

en: More plugins available
da_DK: Flere tilgængelige plugins

en: in the documentation
da_DK: i dokumentationen

en: Plugin configuration
da_DK: Plugin indstillinger

en: No parameter available.
da_DK: Ingen parametre tilgængelige.

en: General
da_DK: Generelt

en: Index URL
da_DK: Indeks-URL

en: Base path
da_DK: Grundlæggende sti

en: Client IP
da_DK: Klient IP

en: Trusted reverse proxies
da_DK: Betroede reverse proxyer

en: Current version
da_DK: Aktuel version

en: Latest release
da_DK: Seneste udgivelse

en: Visit releases page on Github
da_DK: Besøg udgivelsessiden på Github

en: Thumbnails
da_DK: Miniaturebilleder

en: Thumbnails status
da_DK: Status for miniaturebilleder

en: Synchronize all link thumbnails
da_DK: Synkroniser alle miniaturebilleder til links

en: Clear main cache
da_DK: Ryd hovedcachen

en: Clear thumbnails cache
da_DK: Ryd cache for miniaturebilleder

en: Permissions
da_DK: Tilladelser

en: There are permissions that need to be fixed.
da_DK: Der er tilladelser, der skal rettes.

en: All read/write permissions are properly set.
da_DK: Alle læse-/skriverettigheder er korrekt indstillet.

en: Running PHP
da_DK: Kører PHP

en: End of life:
da_DK: Slut på support:

en: Extension
da_DK: Udvidelse

en: Usage
da_DK: Brug

en: Loaded
da_DK: Indlæst

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Optional
da_DK: Valgfri

en: Not loaded
da_DK: Ikke indlæst

en: tags
da_DK: mærkater

en: List all links with those tags
da_DK: Liste over alle links med disse mærkater

en: Tag list
da_DK: Mærkat liste

en: Sort by:
da_DK: Sorter efter:

en: Cloud
da_DK: Sky

en: Most used
da_DK: Mest benyttede

en: Alphabetical
da_DK: Alfabetisk

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Change Shaarli settings: title, timezone, etc.
da_DK: Skift indstillinger for Shaarli: titel, tidszone, osv.

en: Configure your Shaarli
da_DK: Opsæt din Shaarli

en: Enable, disable and configure plugins
da_DK: Aktiver, deaktiver og indstil plugins

en: Check instance's server configuration
da_DK: Kontoller instansens serverkonfiguration

en: Change your password
da_DK: Skift adgangskode

en: Rename or delete a tag in all links
da_DK: Omdøb eller slet et mærkat i alle links

en: Import Netscape HTML bookmarks (as exported from Firefox, Chrome, Opera, delicious...)
da_DK: Importer Netscape HTML bogmærker (som eksporteres fra Firefox, Chrome, Opera, delicious.com...)

en: Import links
da_DK: Importer links

en: Export Netscape HTML bookmarks (which can be imported in Firefox, Chrome, Opera, delicious...)
da_DK: Eksporter HTML Netscape-bogmærker (som kan importeres i Firefox, Chrome, Opera, delicious.com...)

en: Export database
da_DK: Eksporter database

en: Bookmarklets
da_DK: Bogmærker

en: Drag one of these button to your bookmarks toolbar or right-click it and "Bookmark This Link"
da_DK: Træk en af disse knapper til din bogmærke værktøjslinje eller højre-klik på det og "Bogmærk dette Link"

en: then click on the bookmarklet in any page you want to share.
da_DK: klik derefter på ✚Tilføj link knappen på en side, du vil dele.

en: Drag this link to your bookmarks toolbar or right-click it and Bookmark This Link
da_DK: Træk dette link til din bogmærke værktøjslinje eller højre-klik på det og <code>Bogmærk dette Link</code>

en: then click ✚Shaare link button in any page you want to share
da_DK: klik derefter på ✚Tilføj link knappen på en side, du vil dele

en: The selected text is too long, it will be truncated.
da_DK: Den markerede tekst er for lang, og bliver afkortet.

en: Shaare link
da_DK: Tilføj et nyt link

en: Then click ✚Add Note button anytime to start composing a private Note (text post) to your Shaarli
da_DK: Klik derefter på ✚Tilføj Note-knappen, når du vil oprette en personlig Note (tekst post) i din Shaarli

en: Add Note
da_DK: Tilføj note

en: Third-party resources
da_DK: Tredjepartsressourcer

en: Community and related software
da_DK: Community og relateret software

en: Drag this link to your bookmarks toolbar, or right-click it and choose Bookmark This Link
da_DK: Træk dette link til din bogmærke værktøjslinje eller højre-klik på det og 'Bogmærk dette Link
